Superovoce je ovoce, které je extrémně bohaté na vitamíny a minerály, dále antioxidanty, přírodní barviva a jiné složky, které příznivě působí na lidské zdraví.
Termínem superovoce nebo také superplody jsou marketingově označovány ovocné plody, které obsahují výrazně více zdraví přínosných látek než běžné ovoce. Využívá se tak zájmu spotřebitelů o potraviny prokazatelně prospěšné pro lidské zdraví v době, kdy výrazně narůstá počet potravinových a jiných alergií a dalších civilizačních chorob.
Mezi superovoce, které roste v našich podmínkách, patří například borůvky, švestky, vodní meloun, černý rybíz, rakytník řešetlákový, aronie.
Posledně jmenované z těchto plodin, nikoliv pro svou super prospěšnost lidskému zdraví, ale pro velmi zajímavou chuť.
Skoro každý, do arónii nebo rakytník ochutnal v syrovém stavu, se zašklebí pro výrazně kyselou nebo svíravou chuť těchto plodů.
Jen otrlí jedinci pojídají dobrovolně tyto plody syrové ve větším množství.
Nepomáhá ani informace, že jedna zralá oranžová bobule rakytníku pokryje denní spotřebu vitamínu C, protože rakytník má 15x až 25x vyšší obsah tohoto vitamínu než například citrón. Výrazné chuťové vlastnosti tohoto ovoce tedy neumožňují jeho konzumaci přímo v čerstvém stavu, a proto se jejich šťávy nebo protlak často míchají s jinými druhy šťáv, mlékem, nebo obohacují další druhy potravin. Obrázek rakytníku také dobře prodává různé vitamínové preparáty.
Sklízení a pěstování rakytníku
Rakytník nemá žádné speciální nároky na půdu, nemusí se hnojit, naopak, obohacuje půdu o dusík.
Často se vysazuje pro zpevnění svahů. Je třeba vysadit samčí (dospělá rostlina má na větvích malé šištičky) a samičí rostlinu. Jedna samčí rostlina opylí i pět samičích rostlin, je-li samec na návětrné straně k samicím.
Je třeba počítat s tím, že rostliny aktivně odnožují. Odnože prorostou i silnou proti plevelovou folii a nezastaví je ani plot k sousedům.
Rakytník roste zdatně, roční přírůstek je kolem jednoho metru, čtvrtý rok lze čekat bohatou úrodu na samičím keři.
Nejsvízelnější částí pěstování rakytníku je jeho sklizeň. Podle druhu probíhá od srpna do října (nové rané druhy plodí dokonce už v červenci). Rakytník má totiž trny a plody jednotlivě poměrně pevně přirostlé na kmen i větve. Při klasickém trhání budete mít rozpíchané a poškrábané ruce skoro až po rameno. Některý plod občas praskne a jeho kyselá šťáva nateče do čerstvých škrábanců.
Při sklizni u velkopěstitelů rakytníku se každý druhý rok uříznou téměř celé stromky rakytníku, nařežou se na menší větvičky a na pásu se šokově zmrazí tekutým dusíkem na velmi nízkou teplotu a pak se zmražené oklepou. Druhý rok pak keře rakytníku bez potíží zregenerují.
Zpracování rakytníku
Chuť šťávy nebo džemu se nedá přirovnat k žádnému jinému ovoci, je výrazně nakyslá a přitom velmi lahodná, některým vzdáleně připomíná hodně pikantní meruňky. Naše děti si rakytníkový džem okamžitě velmi oblíbily a já se raduji, že rodině chutná multivitaminový elixír ve formě potraviny. Rakytník nemá téměř žádný pektin, s běžným želírovacím cukrem je skoro nemožné uvařit džem tuhé konzistence.
Výtečný je sirup z rakytníkové šťávy a medu
Rakytník je nutné dobře osladit a nejlépe předtím odšťavnit.
Plody rakytníku mají méně než poloviční velikost než například plody divokých šípků.
Šťáva z rakytníků získaná odšťavněním za studena obsahuje zhruba polovinu dužiny, tj. ve šťávě “něco plave“, jak prohlásily naše děti a rakytníkovou šťávu odmítly.
Vymyslela jsem pro ně sirup ze šťávy z rakytníku, je čirý, nic v něm neplave a obsahuje jen šťávu získanou lehkým vymačkáním plodů.
Čirý rakytníkový sirup se stal se jedním z hlavních produktů nové výrobny s provozovnou ve Vstiši u Dobřan.
Napadlo mě, proč se tak skvělá věc jako je džem z rakytníku nedá běžně koupit
Na internetu jsem našla výrobce, ale až u Hradce Králové a u Turnova. Představa, že platím poštovné za jednu nebo dvě sklenice džemu, mě nelákala. Časem jsem se rozhodla, že si sama založím malou potravinářskou výrobnu a budu se specializovat na výrobky z rakytníku a dalšího superovoce jako je arónie, borůvka, muchovník. Protože takový džem nebo sirup hned tak někdo nemá!
Chuť výrobků pouze z aronie nebo rakytníku je velmi výrazná, ale například bluma s rakytníkem a badyánem je skvělá kombinace
Nově jsou v nabídce výrobky pro nejmenší slazené jen fruktózou nebo jen medem od pana včelaře z okolí Švihova (Plzeň-jih).
Pro diabetiky a milovníky méně sladkých výrobků máme džemy se sladidly z rostliny stévie.
Z čerstvých bylin máme sirupy z meduňky pro dobrý spánek, šalvěje pro odhlenění a máty pro dobré trávení.
V srpnu byla sklizeň z aronie, oblíbený je sirup z aronie nebo džem arónie s rakytníkem nebo aronie, jablko, med.
Připravujeme ostré džemy s chilli, které jsou vhodné k masu nebo k sýrům a u zákazníků velmi oblíbené.
Mgr. Daniela Okrouhlá
e-mail:info@sklenicezdravi.cz
www.sklenicezdravi.cz
telefon: +420 606 306 622
Adresa provozovny:
Vstiš 157 (objekt kanceláří V-farma, druhý dům napravo u silnice od Dobřan)
Sušené bylinky pro vás
Vyhledávání
Zážitek pro dva v pivním hotelu Zlatá kráva s wellness
Rubriky článků
Bylinky
Ovoce
Zelenina
Houby
Čaj
Odvary
Sirupy
Jak na to...
Domácí výrobky
Vybavení domácnosti
Přírodní kosmetika
Přírodní produkty
Tělo
Wellness,fitness,lázně
Masáže
Diety
Farmářské trhy
Testy a srovnání
Dárkové poukazy
Inzerce
Zdravé recepty