Asi každý z nás se někdy dostal do slepé uličky a nevěděl, jak dál
Problémy se nabalují jeden na druhý, sílí a neustávají. Rodina, přátelé i nepřátelé, ti všichni znají zaručené řešení vaší životní krize, samozřejmě myšleno s notnou dávkou ironie. Nechceme nijak znevažovat pomoc blízkých, ta je samozřejmě důležitá, ale na druhou stranu, nikdo vám nemůže říct, jak máte správně řešit a vyřešit své problémy. To musíte udělat sami, vše je otázkou individuality člověka a žádný univerzální návod zatím nikdo nevymyslel.
Být sám na této válečné výpravě proti zlořádu, který vám dělá ze života peklo však také není žádoucí. Pomoc potřebujete, ale nezaujatou, zbavenou emoční vazby k vám. Z ryze praktického hlediska je tedy mnohem účinnější vyhledat psychologa s jehož pomocí se zaměříte na zjištění a odstranění příčiny vašeho problému.
S jakými problémy můžete vyhledat pomoc psychologa?
Mezi lidmi stále ještě přetrvává názor, že k psychologovi chodí jen blázni. Když se nad tím zamyslíme, ne každý blázen chodí k psychologovi, a ne každý psychologův klient je bláznem. Pokud se potřebujete zbavit stresu, napětí, úzkosti, strachu, nízkého sebevědomí a ostychu, řešíte problémy v práci, ve škole, potýkáte se s partnerskou krizí, nebo si nevíte rady s výchovou vašich dětí apod. Psycholog vám dokáže pomoci v podstatě s čímkoliv co narušuje vaši duševní pohodu.
Jak probíhá psychoterapie?
První sezení s terapeutem má spíše seznamovací charakter, psycholog se snaží zjistit co nejvíce informací o vás a vašem problému, vy se naopak rozhodujete, zda je tento psycholog pro vás tím pravým. Pokud vám přístup psychologa vyhovuje, bude následovat terapie, v jejímž průběhu se psycholog spolu s vámi zaměří na zjištění hlavní podstaty problému. Nezalekněte se důvěrných otázek, mnohdy jsou kořeny vašich potíží skryty úplně někde jinde, než si myslíte a psycholog si těmito otázkami na tělo klestí cestu k jejich odhalení.
Lidé od návštěvy psychologické ordinace očekávají, že své problémy přenesou na psychologa, který je za ně vyřeší. Po první konzultaci jsou pak značně zklamaní, že tomu tak není. Práce terapeuta však spočívá v tom, že ukáže cestu, jak svou krizi překonáte sami. Jen tak budete schopni v budoucnu stejným problémům předcházet, případně je řešit s klidnou hlavou. Cesta za obnovením psychické pohody může být trnitá, psycholog tu však bude pro vás, zhodnotí všechny chyby a pokroky, navrhne různé možnosti a kompromisy. Obecně platí, že zhruba po čtvrtém sezení byste již měli pozorovat změnu. Pokud tomu tak není je na pováženou, zda vám psycholog vyhovuje, nebo zda se obrátit na někoho jiného.
Jak poznat dobrého psychologa?
Dobrý psycholog by měl splňovat určitá kritéria. V první řadě je vynikajícím posluchačem, který opravdu vnímá, co mu říkáte. Kvalitní terapeut vás v žádném případě neodsoudí a zajímá se o vás, vaše potřeby, úspěchy a neúspěchy. Nechybí mu soudnost, pokud si neví s něčím rady, nebojí se doporučit vám jiného odborníka. Sám má široký přehled v oblasti psychologie, kterou se zabývá, avšak nemučí vás neustálými odbornými terminologiemi, kterým vůbec nerozumíte. Jednoduše jednání s dobrým terapeutem nepřipomíná střet s cizincem. Kvalitní psycholog si zakládá na navázání pevného vztahu psycholog-klient.
Kde a jak najít pomoc dobrého psychologa?
Při hledání psychologa dá většina lidí na doporučení, ať už od praktického lékaře, známých nebo někoho z rodiny. Nejčastější a nejjednodušší metodou je vyhledávání ordinací psychologů na internetu, tam můžete získat i přehled kvalit psychologa na základě zkušeností jejich klientů. Ovšem pozor na předčasné závěry, co vyhovuje jednomu nemusí vyhovovat vám a naopak.
Než se rozhodnete pro konkrétního psychologa, zodpovězte si nejprve několik otázek:
- Preferujete soukromou ordinaci, nebo psychologa hrazeného ze zdravotního pojištění?
- Chcete za psychologem dojíždět? A jak daleko?
- Jak dlouho můžete na pomoc psychologa čekat?
- Jste nakloněni i jiným možnostem, než jen osobnímu kontaktu s psychologem?
- Obáváte se reakcí okolí, chcete mít zaručenu diskrétnost?
Z praxe víme, že mnoho faktorů dokáže lidi od návštěvy psychologa odradit. Především jsou to velmi dlouhé objednací lhůty a nutnost dojíždět do větších měst. Z tohoto popudu vznikla online psychologická poradna Mojra.cz, kde můžete získat konzultace s psychologem z pohodlí svého domova, přesněji řečeno odkudkoliv, kde je připojení k internetu nebo mobilní signál. Terapie s psychologem probíhá formou videohovoru přes Skype, WhatsApp, Viber, telefonicky či emailem.
Jaké jsou výhody online konzultací?
- úspora času
- dostupnost odkudkoliv (z práce, domova, dovolené, služební cesty, ze zahraničí…)
- psycholog je „vždy po ruce“
- terapie ve známém prostředí namísto sterilní ordinace
- 100% diskrétnost a anonymita
Jestliže jste se ocitli v situaci, se kterou si neumíte poradit, nebojte se vyhledat pomoc odborníka. Navštívit psychologa není ostudou, ale dokazuje to, že jste si uvědomili svůj problém a chcete jej řešit. A pokud se bojíte, jak by reagovalo vaše okolí, máte možnost využít online psychologickou poradnu Mojra.cz z pohodlí vašeho domova a se zárukou naprosté diskrétnosti.
Sušené bylinky pro vás
Vyhledávání
Zážitek pro dva v pivním hotelu Zlatá kráva s wellness
Rubriky článků
Bylinky
Ovoce
Zelenina
Houby
Čaj
Odvary
Sirupy
Jak na to...
Domácí výrobky
Vybavení domácnosti
Přírodní kosmetika
Přírodní produkty
Tělo
Wellness,fitness,lázně
Masáže
Diety
Farmářské trhy
Testy a srovnání
Dárkové poukazy
Inzerce
Zdravé recepty