Zima dává zabrat všem typům pokožky, ale majitelům suché kůže a atopikům ještě o něco více
Stavu pleti nijak neprospívají časté změny prostředí a s tím související extrémní výkyvy teplot (tzn. přechody z mrazu do tepla a naopak), ale ani pobyt v přetopeném bytě. Je to i váš případ? Pak by vás mělo zajímat, jaká opatření učinit, aby pro vás byly zimní měsíce snesitelnější a podařilo se vám je přečkat bez zbytečné úhony.
Studený vzduch, změna vlhkosti a třeskuté mrazy výrazně ovlivňují hydrataci pokožky. Že chlad kůži vysušuje, je starý známý fakt. A zdaleka nejvíce trpí tvář a ruce – právě ty potřebují chránit ještě intenzivněji než po zbytek roku.
Jak o citlivou pleť pečovat?
Samozřejmostí by mělo být používání kvalitní kosmetiky na atopickou pokožku, jenomže v praxi to nemusí stačit. Roli totiž nehraje pouze počasí, kvalitu pokožky významně ovlivňuje také skutečnost, že se v domácnostech začíná topit.
S příchodem topné sezóny se mění vlhkost v interiéru a stav kůže se kvůli tomu viditelně zhoršuje.
Naštěstí se nabízí hned několik poměrně jednoduchých způsobů, jak si v domácích podmínkách udržet optimální klima.
Co se stane, když se doma začne topit?
Jakmile klesne venkovní teplota, zapínáme kotle. Tím se však z místností vytrácí vlhkost a suchá pleť trpí. Pro představu: v interiéru vytopeném na 23 °C je pouze cca 13% vlhkost, což je zhruba čtyřikrát méně než doporučená hodnota (40 – 60 %). „Agresivní“ vzduch si proto ztracenou vlhkost bere zpět z okolního prostředí – z rostlin, nábytku a z lidské pokožky.
Mokrý ručník? Jen jako dočasné řešení
Dočetli jste se, že vlhkost vzduchu citelně zvýšíte pomocí mokrého ručníku umístěného na radiátoru? Je to pravda, skutečně pomáhá. Bohužel jde o krajně nepraktické řešení, a to hned ze dvou důvodů. Prvním je fakt, že zbytečně snižuje efektivitu topení a ve výsledku zaplatíte více za energie. Druhým důvodem je nutnost neustálé výměny – ručník rychle uschne.
Aby bylo v interiéru příjemně, musí se do vzduchu dostat až několik litrů vody denně. Mokré ručníky na radiátorech proto berte jen jako krajní řešení, než se vám podaří realizovat efektivnější způsob zvlhčení.
Pořiďte si kvalitní zvlhčovač vzduchu
Majitelé suché pokožky a atopici by měli mít v pohotovosti zvlhčovač vzduchu.
Nabídka je pestrá a k mání jsou výrobky s cenovkou v řádu několika stokorun až po mnohonásobně dražší moderní přístroje s řadou užitečných funkcí. Poměrně slušně však fungují i levnější varianty. Pročtěte si internetové diskuze a dejte na doporučení lidí, kteří měli stejný problém jako vy a úspěšně ho vyřešili.
Nezapomeňte důkladně větrat
Velmi účinným způsobem, jak mít v interiéru zdravější vzduch, je pravidelně větrat. Okna otevírejte dokořán a větrejte krátce (po dobu cca 5 – 10 minut dle venkovní teploty), ale intenzivně. Vzduch v místnosti se vymění i během takto krátké doby a nedojde k ochlazení stěn. Protopíte mnohem méně, než kdybyste větrali déle větračkou.
Sušené bylinky pro vás
Vyhledávání
Zážitek pro dva v pivním hotelu Zlatá kráva s wellness
Rubriky článků
Bylinky
Ovoce
Zelenina
Houby
Čaj
Odvary
Sirupy
Jak na to...
Domácí výrobky
Vybavení domácnosti
Přírodní kosmetika
Přírodní produkty
Tělo
Wellness,fitness,lázně
Masáže
Diety
Farmářské trhy
Testy a srovnání
Dárkové poukazy
Inzerce
Zdravé recepty